Zielona karta OC
Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce oraz w Unii Europejskiej jest OC. Jeśli jednak planujemy podróż poza granice państw Unii, warto wiedzieć jak zabezpieczyć się przed skutkami wypadku czy stłuczki. Tym bardziej, że w niektórych państwach zwykłe ubezpieczenie OC jest niewystarczające. Należy zatem wykupić specjalną polisę, czyli tzw. Zieloną Kartę, która jest typem obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Zielona Karta stanowi polisę od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców poruszających się po drogach krajów spoza Unii Europejskiej. Jej pełna, oficjalna nazwa to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego, natomiast sama treść polisy, poza językiem polskim, sporządzana jest także w języku angielskim czy francuskim.
Kiedy się przyda Zielona Karta?
Kiedy Zielona Karta może okazać się pomocna? Otóż, we wszystkich sytuacjach, gdy jesteśmy sprawcami szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia, jest on jednakowy jak w wypadku standardowego ubezpieczenia OC, ważnego na terenie państw Unii Europejskiej. W związku z tym, instytucja, która wydała Zieloną Kartę ma obowiązek pokryć szkody i wypłacić odszkodowanie.
Tym samym, sprawca zdarzenia zostaje automatycznie zwolniony z tej odpowiedzialności. Kwota niezbędna na pokrycie szkód spowodowanych wypadkiem drogowym, zostaje wypłacona z polisy ubezpieczeniowej.
Co zrobić, jeśli spowodujemy stłuczkę z naszej winy? Jeżeli posiadamy Zieloną Kartę, wystarczy oderwać jej kopię i wręczyć osobie przez nas poszkodowanej. W takim wypadku zwraca się ona bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, który wydał polisę i na tej podstawie może domagać się wypłaty odszkodowania. O Zieloną Kartę może starać się każdy właściciel samochodu, przy czym umowa ubezpieczenia nie może zostać zawarta na okres krótszy niż 15 dni lub dłuższy niż 12 miesięcy.
Wyjazdy
Najczęściej wykupuje się ja tylko na czas wyjazdów zagranicznych. O cenę tego ubezpieczenia najlepiej dowiadywać się bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela. Niektórzy z nich jednak oferują darmową Zieloną Kartę pod warunkiem wykupienia w tym samym miejscu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ceny wydania takiej karty wahają się w granicach od 120 do 300 złotych miesięcznie.
O wysokości wypłacanego odszkodowania decydują nie tylko zapisy w umowie, lecz przede wszystkim przepisy kraju, na terenie którego doszło do wypadku. Suma gwarantowana w Zielonej Karcie, nie może wynosić mniej niż pięć tysięcy euro w przypadku szkody na osobie, oraz tysiąc euro w odniesieniu do szkód mienia, spowodowanych przez jedno zdarzenie.
Choć Zielona Karta nie jest wymagana podczas podróży po krajach Unii Europejskiej, warto pomyśleć o jej wykupieniu gdy wybieramy się do państwa nie objętego członkostwem. Jeśli rzadko podróżujemy możemy pokusić się o jej wykupienie tylko na czas wyjazdu. Gwarantuje ona pełne zabezpieczenie w przypadku nieszczęśliwego wypadku.