Umowa ubezpieczeniowa – co warto wiedzieć?
Zawierając umowę ubezpieczeniową, zawsze powinniśmy być ostrożni. Jak każda umowa, również ta, która dotyczy ubezpieczenia, może być dla nas korzystna albo nie. Wielu ludzi nie bierze pod uwagę tego, że część ubezpieczycieli stosuje niedozwolone praktyki, a co za tym idzie w pewnym sensie oszukuje swoich klientów. Bywa, że ubezpieczenie wcale nie jest dla nas tak korzystne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
Podpisujemy jakiś świstek papieru i mamy przekonanie, że teraz będziemy już bezpieczni, ale w razie wypadku zderzamy się oko w oko z prawdą, która wcale nie jest już taka przyjemna. Żeby zapobiec sytuacji, w której moglibyśmy się poczuć oszukani przez ubezpieczyciela, musimy po prostu wnikliwie czytać wszystkie postanowienia umowy.
Branża ubezpieczeniowa
Przede wszystkim, zanim podpiszemy jakiekolwiek zobowiązanie, powinniśmy zrobić research w branży ubezpieczeniowej. Wielokrotnie zdarza się, że jedna firma za taką samą cenę oferuje nam znacznie szerszy pakiet ubezpieczeniowy niż inna. Jeżeli mamy już wydawać nasze pieniądze, to róbmy to z głową i przez cały czas starajmy się, żeby były one wydane odpowiednio. Nie może się zdarzyć, że podpiszemy coś, co tak naprawdę będzie dla nas niekorzystne. W umowach bardzo często zdarzają się kruczki prawne, coś, co z jednej strony jest całkowicie legalne, ale z drugiej strony niezbyt korzystne dla klienta. Baczną uwagę musimy zwrócić na wszelkie gwiazdki w umowie i odnośniki do konkretnych punków. Może się bowiem zdarzyć, że ubezpieczenie, jakie chcemy zawrzeć, oferuje dany pakiet usług tylko przez jakiś czas, a nam się wydaje, że będzie on obowiązywał przez cały czas trwania umowy.
Podpisanie umowy
Wielu klientów w takiej sytuacji zwraca się do firmy ubezpieczeniowej z pretensjami, ale nie mogą oni dochodzić swoich praw, no bo przecież podpisali umowę, w której był konkretny zapis dotyczący świadczenia usług. Nawet taka umowa, która skonstruowana jest zgodnie z prawem, może w niektórych przypadkach być dla klienta po prostu nieopłacalna. Zawsze sprawdzamy dokładnie, czy zakres usług opisany w umowie jest taki sam, o jakim mówiono nam przed jej przedstawieniem. To samo dotyczy wysokości składek na ubezpieczenie. W niektórych przypadkach okazuje się, że ostateczna suma składki ubezpieczeniowej jest znacznie wyższa niż ta, którą w ofercie podawał dany ubezpieczyciel. Osoby, które czytają umowy, wiedzą co podpisują. Natomiast te, które tego nie robią, mogą poczuć się wręcz oszukane. Jednakże pretensje mogą mieć tylko do samych siebie, bo przed podpisaniem umowy powinni się z nią wnikliwe zapoznać.