Odszkodowania komunikacyjne
Każdy właściciel samochodu chciałby za wszelką cenę unikać wypadków czy stłuczek, jednak takie zdarzenia czasami nie są zależne od nas. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co spotka nas na drodze, zatem warto być przygotowanym na podbramkowe sytuacje i wiedzieć w jaki sposób dochodzić odszkodowania z tytułu AC i OC. Najprostszym sposobem z którego można skorzystać to ubezpieczenie przez firmy, które oferują tego typu usługi.
Można także na własną rękę poznać swoje prawa. Zawarcie umowy o ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu. Mówi o tym ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. Ponadto, coraz więcej kierowców decyduje się również na wykupienie ubezpieczenia AC, które jest dobrowolne.
Zakres ochrony
Stanowi to bowiem rozszerzenie zakresu ochrony. Warto wspomnieć, iż wysokość odszkodowania w przypadku ubezpieczenia OC jest znacznie korzystniejsze niż AC. Wynika to z faktu, że warunki wypłaty odszkodowań z ubezpieczenia OC jest uregulowane przepisami prawa. Wobec tego ubezpieczyciele nie mają wpływu na ich zasady i treść. Zupełnie przeciwnie jest w odniesieniu do AC.
Tutaj sami ubezpieczyciele narzucają zasady ustalania i wypłacania odszkodowań. Podstawową przesłanką do wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC lub AC jest ustalenie wysokości szkody przez właściciela auta. Można to zrobić za pomocą dwóch metod: kosztorysowej i warsztatowej.
Jeśli zdecydujemy się na wybór metody warsztatowej, musimy wiedzieć, że wysokość odszkodowania w tym wypadku ustala się na podstawie dokumentów, które są dowodem naprawy szkody w danym warsztacie samochodowym. Faktura stanowi tutaj najważniejszy dokument, który mówi ile konkretnie wyniosła naprawa.
Koszta naprawy
Dużym plusem tej metody jest fakt, że właściciel samochodu nie musi się martwić o to, że suma odszkodowania nie pokryje wszystkich kosztów naprawy. W przypadku metody kosztorysowej ustalenie wysokości odszkodowania stanowi znacznie większy kłopot. Za pomocą specjalnych kalkulacji- Audatex lub Eurotax,- dokonuje się wyceny. Niestety, ich wartość zazwyczaj jest zaniżana.
Często też zdarza się, że ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie bez podatku VAT, co w przypadku ubezpieczeń OC zostało uznane za niezgodne z prawem. Wybór rozwiązania w zakresie ustalenia wysokości szkody każdy podejmuje indywidualnie, jednak warto zaznaczyć, że w przypadku metody kosztorysowej bardzo często możemy natknąć się na niespodziewane problemy.
Bardzo często brak gotówki zmusza nas do sięgnięcia właśnie po nią. Warto znać swoje prawa w sytuacji, gdy kwota odszkodowania proponowana przez ubezpieczyciela okaże się zbyt niska. Należy wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o uzyskanie tego, co zgodnie z prawem nam się należy.