Kto może starać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Wyjazdy zagraniczne stały się popularniejsze w chwili otwarcia granic po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Powszechne są więc wakacyjne oraz służbowe podróże. Warto jest zdawać sobie sprawę, że NFZ oferuje nam Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
EKUZ – tak zwana w skrócie- ważna jest na terenie wszystkich państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Jest to dokument, który potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Dzięki niej jesteśmy w stanie korzystać z opieki zdrowotnej w danym kraju na dokładnie tej samej zasadzie, co jego obywatele.
Kto ma prawo otrzymać EKUZ?
Prawo do odbioru karty mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Warto zaznaczyć, że każdy członek rodziny musi posiadać swoją odrębną kartę. Aby karta EKUZ mogła zostać wydana mogą się starać osoby, które wyjeżdżają czasowo do innego państwa, np. :
- celach turystycznych,
- w celu odwiedzenia znajomych i krewnych,
- w związku z podróżą służbową,
- w celu podjęcia nauki,
- pracownicy oddelegowani do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę.
Karta nie zostanie wydana osobom, które przestały należeć do polskiego systemu ubezpieczeniowego. Przykładem może być osoba, która podjęła pracę w innym państwie członkowskim, a również te którym ubezpieczenie w NFZ wygasło.