Jaki sejf wybrać?
Jeszcze do niedawana posiadanie sejfu w domu uchodziło co najmniej za ekstrawagancję. Obecnie jest inaczej – sejfy często są niezbędne np. w przypadku trzymania w domu broni. Jednak nie wszystkie sejfy dostępne na rynku są takie same. Co warto więc o nich wiedzieć?
Różnice między poszczególnymi sejfami wynikają przede wszystkim z ich wielkości. Jednak zdecydowana większość jest odporna na ogień (do 30 minut) i solidnie wykonana. W praktyce wyróżnia się trzy klasy sejfów – ognioodporne (zapewniają podwyższoną ochronę przed ogniem i podstawową przed kradzieżą), odporne na włamania (chronią przed ogniem tylko w zakresie podstawowym) oraz odporne na ogień i włamania (najdroższe, ale i najbezpieczniejsze).
Sprawdź również
Dlaczego sejf?
Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba określić swoje wymagania co do ochrony przed ogniem czy włamaniami. Ogromne znaczenie ma także pojemność oraz wymiary sejfu. Miejsca musi być odpowiednio dużo, ale na pewno nie opłaca się kupować modelu za dużego, bo jest on ciężki i trudny w transporcie. Poza tym warto przeliczyć wartość dóbr, które w sejfie mają być przechowywane. W zależności od tego wybiera się określony stopień bezpieczeństwa. Tutaj najlepiej skorzystać z pomocy doradcy. Na końcu pozostaje jeszcze wybór zamku. Sejfy z zamkiem cyfrowym są bezpieczne, ale też drogie.
Zakup sejfu niewątpliwie jest dużym wydatkiem
Czasami dodatkowe koszty związane są także z jego montażem w ścianie czy podłodze. Na pewno tańszym rozwiązaniem jest sejf wolno stojący. Czy w ogóle w sejf warto inwestować? Wiele zależy od tego co w sejfie ma być przechowywane. Osoby, które posiadają sporo cennej biżuterii jak najbardziej powinny się na to zdecydować. W tym przypadku warto zadbać o model chroniący przed kradzieżą. Kiedy w sejfie przechowywane są dokumenty ważniejsza jest ochrona przeciwogniowa.
Wybór sejfów na rynku jest coraz większy, jest więc w czym przebierać. Jednak osoby, które na sejfach się nie znają powinny przede wszystkim sprawdzić czy dany model posiada atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie oraz czy został odpowiednio przetestowany i posiada certyfikat antywłamaniowy. Dopiero potem można zwrócić uwagę na inne elementy, które też mają znaczenie.