Bezpieczny kredyt gotówkowy
Plan wzięcia kredytu powinien być dopracowany na każdym etapie. Szczególnie istotne jest bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia – nikt nie chciałby przecież zostać oszukany lub zapłacić o wiele więcej, niż był na to gotowy, a także przeżywać wielkiego stresu, towarzyszącego w sposób nieunikniony problemom finansowym.
W jaki sposób należy wybrać kredyt gotówkowy i postępować dalej, by było to możliwie bezpieczne?
Wiarygodny kredytodawca
Po pierwsze, niezależnie od tego, czy kredyt bierze się w banku, czy w innej instytucji udzielającej kredytów, należy sprawdzić wiarygodność. Zwykle nie ma co do niej wątpliwości w przypadku banków, jednak parabanki bywają niezweryfikowane. Wszystkie powinny obowiązkowo podlegać Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli nie są w ten sposób kontrolowane, nie warto ryzykować. Lepiej poszukać innego kredytu, może odrobinę droższego, ale za to bezpiecznego.
Dokładna lektura umowy
To absolutna podstawa, o której wciąż zbyt wiele osób zapomina. Umowy są długie, niezbyt porywające i często przedstawiane klientowi na ostatnią chwilę, stąd wiele osób podpisuje je, nie czytając. To ogromny błąd, który może kosztować wiele – dosłownie oraz w przenośni. Podpisana umowa obowiązuje, cokolwiek by z niej nie wynikało – nawet, jeśli są to kosmicznej wysokości odsetki lub bezlitosne kary za przekroczenie terminu wpłacenia kolejnej raty. Dlatego warto pięć razy sprawdzić, co sygnuje się własnym podpisem – a jeśli umowa wydaje się mętna i niezrozumiała, poszukać innego kredytodawcy lub uważnie dopytać o wszystkie szczegóły. Każda umowa powinna wyczerpująco opisywać warunki udzielenia kredytu, jego zabezpieczenia oraz wszelkie dodatkowe opłaty.
Rzeczywisty koszt kredyt
Niemniej istotny jest także rzeczywisty koszt kredytu – z uwzględnieniem odsetek, kosztów manipulacyjnych, a także ewentualnych opłat za wcześniejsze spłacenie zadłużenia (wbrew pozorom, bankom nie jest to na rękę, ponieważ zmniejsza ich dochody z odsetek). To, że procent jest niski, nie musi oznaczać świetnej, taniej oferty. Pieniądze stracone na niskim oprocentowaniu bank może „odrobić”, nakładając na klienta inne opłaty.
Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-gotowkowy,1.html