Badanie zdolności kredytowej
Oceny zdolności kredytowej klienta instytucjonalnego oraz indywidualnego przeprowadzane są inaczej. Przed udzieleniem kredytu firmie, bank bardzo wnikliwie przygląda się jej sprawozdaniu finansowemu. Firmy też są często właścicielami różnych aktywów które mogą być wykorzystane jako dobry sposób zabezpieczenia kredytu. Klienci indywidualni są tutaj na nieco gorszej pozycji, jednak także w ich przypadku możliwe jest zastosowanie zastawu. …
Oceny zdolności kredytowej klienta instytucjonalnego oraz indywidualnego przeprowadzane są inaczej. Przed udzieleniem kredytu firmie, bank bardzo wnikliwie przygląda się jej sprawozdaniu finansowemu. Firmy też są często właścicielami różnych aktywów które mogą być wykorzystane jako dobry sposób zabezpieczenia kredytu. Klienci indywidualni są tutaj na nieco gorszej pozycji, jednak także w ich przypadku możliwe jest zastosowanie zastawu. Wracając do sposobu badania indywidualnej zdolności kredytowej.
Od klientów indywidualnych nikt nie oczekuje oczywiście profesjonalnego sprawozdania finansowego. Jednak zdolność kredytowa badania jest w pierwszej kolejności na podstawie wysokości przychodów uzyskiwanych przez klienta. W pierwszej kolejności są to udokumentowane przychody, które są przedstawiane przez klienta. Dopiero później bank bierze jeszcze pod uwagę faktyczne wpływy na konto, co jest istotne jeśli klient korzysta z kilku różnych źródeł przychodów. Istotne jest pochodzenie środków. Lepsze warunki kredytowe otrzyma klient który posiadać będzie umowę o pracę na czas nie określony. Nawet przy takich samych przychodach, ale już na umowie cywilnoprawnej zdolność kredytowa zostanie oceniona przez bank nieco gorzej. Istotna jest też historia kredytowa.
Jej brak może negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej klienta, a tym samym może otrzymać on nieco gorsze warunki kredytowania. Jeśli w historii kredytowej nie będzie jakichkolwiek problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań bankowych, to można mówić tutaj o dobrej historii kredytowej. Przy ocenie zdolności kredytowej klienta ogromne znaczenie mają także ponoszone przez niego wydatki stałe. Zaliczymy do nich raty innych kredytów, czy też wszelkiego rodzaju raty, a nawet przyznane przez bank limity, jeśli w koncie takie limity będą się znajdowały. Część z tych wydatków można po prostu zredukować, a tym samym zwiększyć swoją zdolność kredytową. Może mieć to kluczowe wręcz znaczenie jeśli chodzi o warunki kredytowania.