Obrót oszczędności

Obrót oszczędności

Każda inwestycja, która dzięki oprocentowaniu przyniesie nam pewny zysk, jest swoistą inwestycją w przyszłość, dając nam szansę zbudowania wymarzonej niezależności finansowej.

Odpowiedzialność

Dysponując większą sumą pieniędzy, zwłaszcza w młodym wieku, często postępujemy nieodpowiedzialnie, wybierając tylko to, co jest tu i teraz. Co prawda kilkanaście tysięcy złotych nie wygeneruje nam pozwalających utrzymać dom zarobków w skali roku, jednak świadoma decyzja o rezygnacji z pasywnego zysku o wysokości kilkaset złoty rocznie lub nawet więcej, przy oprocentowaniu półrocznym lub kwartalnym może okazać się dużym błędem. Nie należy tłumaczyć się w tej sytuacji zbyt dużą ilością formalności – obecnie w większości banków założenie lokaty jest proste i przyjemne. Skracanie żmudnych procesów bankowych czy zwyczajne ułatwianie życia kontrahentom ma z pewnością związek z dużą konkurencją na polskim rynku, jeśli chodzi o instytucje bankowe. Stosunkowo niewielka popularność lokat spowodowana jest tym, że Polacy często nie ufają bankom i wolą trzymać oszczędności w „śwince skarbonce”, niż pozwolić na ich obrót, który dla nich jest czystym zyskiem bez jakiegokolwiek wysiłku. A jeżeli już zdecydujemy się na jej wybór, jak znaleźć najlepszą lokatę? Najważniejszymi czynnikami jest oczywiście oprocentowanie i czas w jakim określone odsetki zostaną naliczone. Najpopularniejsze są lokaty roczne, jednak można znaleźć też półroczne, kwartalne czy nawet miesięczne.

Fundusze inwestycyjne

Mniej popularnym rozwiązaniem jest temat, do którego większość odbiorców usług bankowych podchodzi z dystansem, czyli fundusze inwestycyjne. Jest to nic innego, jak ulokowanie zainwestowanych środków w instrumencie dostępnym na rynku finansowym. Mogą to być akcje i obligacje, a także różnorakie waluty. Oferują one niekiedy większy zysk od klasycznych lokat, nie gwarantują one jednak jego uzyskania. Warto więc przed dokonaniem decyzji zastanowić się czy zależy nam na bezpieczeństwie i gwarancji uzyskania oprocentowania, czy wolimy nieco mniejsze bezpieczeństwo na rzecz zwiększonego dochodu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz