Atak duszności u chorych na astmę – co robić?

Atak duszności u chorych na astmę – co robić?

Astma jest chorobą wskazującą na istnienie stanu zapalnego w układzie oddechowym. Może występować w różnych wersjach, jednak najpopularniejsza jest astma oskrzelowa. U niektórych ludzi objawy są bardziej nasilone niż u innych – zresztą występowanie astmy oraz jej natężenie wynika ze współistnienia ze sobą wielu różnych czynników.

Astma – nie wolno jej lekceważyć

Niektóre osoby mogą więc nawet nie zdawać sobie sprawy, że są chore, albo też bagatelizować chorobę z uwagi na jej łagodny przebieg. Może ona jednak zaatakować w dowolnym momencie – zupełnie niespodziewanie! Tak więc każdy powinien umieć poradzić sobie z atakiem duszności, występującym w astmie – z jednej strony wiedzieć, jak powinien postąpić, jeśli przydarzy się on jemu samemu, a z drugiej jak pomóc osobie, która właśnie go doświadcza!

Jak wygląda atak duszności?

Atak duszności może być bardzo groźny dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Astma powoduje bowiem w czasie ataku skurcz oskrzeli – utrudnia on oddychanie, a nawet je uniemożliwia. Chory stara się zaczerpnąć tchu, jednak widać, że mu się nie udaje – czuje jak gdyby się dusił. Atak może być krótki, albo niestety chwilę potrwać. Może mieć różne nasilenie i wynikać z różnych przyczyn. Jeśli na przykład układ oddechowy chorego został podrażniony przez jakiś alergen, albo inny czynnik (jak dym papierosowy), należy postarać się, żeby miał on dostęp do świeżego powietrza. Trzeba również starać się uspokoić chorą osobę, ponieważ atak może być skutkiem napadu paniki czy silnego stresu.

Atak duszności – jak postępować?

Choremu należy zapewnić wygodną pozycję, zdjąć z niego ozdoby czy rozpiąć ubranie, które może uciskać na szyję i przez to powodować dyskomfort, gdy stara się on zaczerpnąć tchu i podać mu ja najszybciej lek rozszerzający oskrzela. Każdy astmatyk powinien nosić przy sobie specjalny inhalator z lekiem wziewnym, który pomoże w takiej sytuacji. Jeśli duszności nie ustępują po jednorazowym użyciu inhalatora, należy powtórzyć czynność. Jeśli zaś stan osoby chorej nie poprawia się, należy szybko wezwać pogotowie. Trzeba pamiętać, że astma może być groźna dla życia, dlatego osoba która znajduje się przy chorym nie może sama wpadać w panikę, ale myśleć rozsądnie i działać szybko.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz